Näyttelyarkisto

2019

– 2.1.2019 Pakkas Pop Up -näyttely
4.1.–23.1. Katriina Sjöblom
26.1.–13.2. Katri Heinänen
16.2.–6.3. Iana Vulpe
9.3.–27.3. Jukka Suhonen
30.3.–10.4. Nuorisoviikot
13.4.–1.5. Meri Pauniaho
4.5.–22.5. Silja Puranen ja Meri Westlin
25.5.–12.6. Eliisa Määttälä
15.6.–3.7. Ville Lehtinen
6.7.–24.7. Minja Revonkorpi
27.7.–14.8. Marika Halonen
17.8.–4.9. Maarit Siltamäki
7.9.–25.9. Jussi Heikkilä
28.9.–16.10. Enni Vekkeli ja Janette Holmström
19.10.–6.11. Maalauksen JUHLAA!osa Taidemaalariliiton juhlanäyttelyviikkoja
9.11.–27.11. Petra Kallio ja Hanna Varis
30.11.–18.12. Kirsi Tapper
21.12.2019–8.1.2020 Juhla Pop Up – Jyväskylän Taiteilijaseuran näyttely

2018

– 3.1. Junttila Helena ja Lamminen Tiina
6.1. – 24.1. Allan Frilander, 90-vuotisnäyttely
27.1. – 14.2. Yasushi Koyama
17.2. – 7.3. Sanna Halme
10.3. – 4.4. Ilona Rytkönen
7.4. – 11.4. Nuorisoviikko
14.4. – 2.5. Maija Albrecht
5.5. – 23.5. Marko Kaiponen
26.5. – 13.6. Kristiina Lempiäinen-Trzaska ja Johanna Pisto
16.6. – 4.7. Teija Lehto
7.7. – 25.7. Sami Ala
10.8. – 15.8. Esko Railo
18.8. – 5.9. Kirsi Neuvonen
8.9. – 26.9. Väinö Rusanen, 90-vuotisnäyttely
29.9. – 17.10. Hannu Leimu
20.10. – 7.11. Heidi Toivainen
10.11. – 28.11. Kari Södö
1.12. – 19.12. Päivi Hintsanen
21.12.2018 – 2.1.2019 Pakkas Pop Up -näyttely

2017

7.1. – 25.1. Pekka Homanen: Kiusatut
28.1. – 15.2. Kolmen piiri – Kolme tekstiilitaiteilijaa
18.2. – 8.3. Tarja Tella: Hortus sanitatis, maalauksia
11.3. – 29.3. Ville Mäkikoskela: Veistoksia KAUPUNKIKUVIA-sarjasta
1.4. – 5.4. Nuorten taideviikko
8.4. – 26.4. Jukka Rusanen: Setting 2
29.4. – 17.5. Yuichiro Sato
20.5. – 7.6. Juvonen Johanna & Rosa Biagio: Incubo
10.6. – 28.6. Jukka Silokunnas: Fuck All Ya Folks – Virtual Streality in 2D
1.7. – 19.7. Kristina Isaksson: Haihtuvaa – maalauksia luonnosta ja katoavista muistikuvista
22.7. – 9.8. Sini-Meri Hedberg ja Jaana Valtari: Sur la Mer
12.8. – 30.8. Matti Happonen, Mika Heinonen ja Kari Lohko: Kolmelta
2.9. – 20.9. Riitta Uusitalo ja Timo Hannunen: Rocky Road
23.9. – 11.10. Sampsa Sarparanta: Sokeat ei nää
14.10. – 1.11. Riitta Järvelä: Tulla nähdyksi
4.11. – 22.11. Paula Mikkilä: Elämänkaari, pronssiveistoksia
25.11. – 13.12. Heli Huotala, maalauksia
16.12.2017 – 3.1.2018 Helena Junttila ja Tiina Lamminen

2016

9.1. – 27.1. Pirita Lautala ja Raija Marttinen: Vanhat jutut
30.1. – 17.2. Auli Halttunen ja Sonja Vectomov: Elämän hetket
20.2. – 9.3. Katja Antonoff: Metsä
12.3. – 30.3. Työryhmä Traces / Leena Rantanen ja Ulla Kuronen: Kellutaan
2.4. – 6.4. Nuorten taideviikko
9.4. – 27.4. Anniina Vainionpää: Kohtaaminen
30.4. – 18.5. Ilkka Väätti
21.5. – 8.6. Heidi Naumanen ja Laura Ruotsalainen: Lauseiden väliset tilat
11.6. – 29.6. Mikko Lyytinen: Syvyyspummi
2.7. – 20.7. Merja Simberg: Kotini on linnani
23.7. – 10.8. Leena Vainio: Merkintöjä olemassaolosta
13.8. – 31.8. Anja Santalan 80-vuotisnäyttely Galleria Beckerissä
3.9. – 21.9. Piippa Mutikainen: Kaduilla kuulee – Sinä ja Hän
24.9. – 12.10. Heta Laitakari: Alkuja, valoveistoksia
15.10. – 1.11. Tarja Lanu: Matka
5.11. – 23.11 Tuomo Blomqvist: teoksia
26.11. – 14.12. Naoji Ishiyama: Etäisyyteni
17.12.2016 – 4.1.2017 Taiteilijaseuran joulunäyttely/jouluinstallaatio

2015

10.1. – 28.1. Saskiat stipendinäyttely: Anna-Liisa Hakkarainen ja Maarit Siltamäki: Jostain kaukaa, jostain läheltä
31.1. – 18.2. Heidi Hänninen: Surullisten piknik
21.2. – 11.3. Mika Vesalahti: Viattomuuden menetys – mustepiirustuksia
14.3. – 8.4. Outimaija Hakala ja Hanna Rosti: Yrityksiä muistaa / attempts to remember
11.4. – 6.5. Kirsi Tapper
9.5. – 27.5. Helmi Koiviola
30.5. – 24.6. Hannele Rosenbröijer: Näkyvä on vain osa todellisuutta
27.6. – 15.7. Mari Mulari: Kaiku
18.7. – 5.8. Ritva Larsson: Elämää kadulla
8.8. – 26.8. Salla Laurinolli: Korkealle ja kauas
29.8. – 16.9. Olga Malytcheva
19.9. – 7.10. Toivo Jaskanen: …MUUNNELMIA…
10.10. – 28.10. Pertti Karjalainen: Jäljet
31.10. – 18.11. Tiina Laasonen: Hyvän laskeuma
21.11. – 9.12. Jaakko Valo: Piirustuksia ja maalauksia
12.12.2015 – 6.1.2016 Synnöve Dickhoff ja Helena Kaikkonen: Sydänjuuria

2014

4.1. – 22.1. Merja Briñon: In Between
25.1.- 12.2. Erik Schütte: Painting; a space for dreamers
15.2. – 5.3. Merja Nykänen: Tilataidetta – Installationer, Yksinäisyys – Ensamhet
8.3. – 26.3. Sanna Haimila: Maalauksia
29.3. – 23.4. Marra Lampi ja Paula Salmela: Vertikaali
26.4. – 14.5. Silja Puranen: PIGWALK
17.5. – 4.6. Kirsi Pitkänen: Naapurirakkautta
7.6. – 25.6. Jari Jula: Poissaoleminen
28.6. – 16.7. Merja Kupari: Heirloom
19.7. – 6.8. Johanna Turunen: Jörö-Jukka, hupaisia tarinoita ja lystikkäitä kuvia
9.8. – 27.8. Markku Ojala: Veistoksia
30.8. – 17.9. Rita Vargas: La Raison du Plaisir – Nautinnon oikeutus
20.9. – 8.10. Anne-Maria Björninen ja Jaana Tuomisto: Matka
11.10. – 29.10. Nora Tapper – veistoksia
1.11. – 19.11. Kristiina Lempiäinen-Trzaska: Paikka jota ei ole
22.11. – 10.12. Riikka Jokiaho: Pilvilinna, maalauksia
13.12.2014 – 7.1.2015 Minja Revonkorpi: Arki on juhlaa!

2013

5.1. – 23.1. Virpi Leinonen: Kaiken – maalauksellisia valokuvia
26.1. – 13.2. Elli Manninen: Toistoa ja muuntelua
16.2. – 6.3. Meri Westlin: Valuvat taivaat
9.3. – 3.4. Kirsi Neuvonen: Naistenpäivä
6.4. – 24.4. Seppo Lagom: Sielun väreillä
27.4. – 15.5. Johanna Mäkitalo: Hiukkasia
18.5. – 5.6. Päivi Meriläinen: Kaunotar ja hematooma
8.6. – 26.6. Laura Pohjonen ja Juha Menna:Se on Hieno
29.6. – 17.7. Meri Pauniaho ja Katarina Mannio: Taidegrafiikkaa
20.7. – 7.8. Mari Hallapuro: Still Alive and Birdwatching
10.8. – 28.8. Olli Larjo ja Lasse Wallenius: Installaatio Arkisto
31.8. – 18.9. Samuli Laurinolli: Pari
21.9. – 9.10. Tiina Salmi ja Annukka Visapää: Grafiikkaa ja valokuvia
12.10. – 30.10. Heli Tuhkanen: Hei siskot
2.11. – 20.11. Jaana Kautto: Perkeitä ja elämäntarkoitus / Riitta Uusitalo: Enimmäkseen single
23.11. – 11.12. Risto Immonen: Murtumia
14.12. 2013 – 1.1.2014 Jyväskylän Taiteilijaseuran uudet jäsenet esittäytyvät

2012

14.01. – 01.02. Matti Happonen: Veistoksia ja maalauksia
04.02. – 22.02. Mia Peltola ja Tiina Vaahtera
25.02. – 14.03. Anssi Hanhela: Maalauksia
17.03. – 11.04. Juhani Järvinen: Nocturne – veistoksia
14.04. – 02.05. Arja, Valkonen-Goldblatt: Hiljainen liike
05.05. – 23.05. Ilona Kivijärvi: Pesä ja muita teoksia
26.05. – 13.06. Hannamari Matikainen
16.06. – 04.07. Vantaan Taiteilijaseura ry: Sadepäivä; vaihtonäyttely
07.07. – 25.07. Kapa: Maisemaa etsimässä
28.07. – 15.08. Hannele Ollakka: Kesken jäänyt leikki
18.08. – 05.09. Anssi Taulu: Organic City
08.09. – 26.09. Anna Alapuro: Siperia
29.09. – 17.10. Nastja Rönkkö: The Most Beautiful Thing
20.10. – 07.11. Kati Immonen: Talvisatu
10.11. – 28.11. Pekka Suomäki: Liian totta ollakseen hyvää
01.12.2012 – 02.01.2013 Mari Antjärvi (Saskiat ry:n stipendinäyttely)

2011

08.01. – 26.01. Merja Heino: Pohjoista ja Etelää – Maalauksia ja video
29.01. – 16.02. Matti Hintikka: Kivilitografioita
19.02. – 09.03. Anssi Törrönen: Maalauksia
12.03. – 30.03. Ilkka Virtanen: Puuta
02.04. – 27.04. Minja Revonkorpi: Lapsenmieli
30.04. – 18.05. Katri Lassila: Kadotetut – Les perdus
21.05. – 08.06. Miss Kompro: Pian ennenkuin se palaa
11.06. – 29.06. Lapin Taiteilijaseura: Äärellä, vaihtonäyttely
02.07. – 220.07. Aino-Kaarina Pajari: kaalikeittopäivä – puupiirroksia carborundumilla
23.07. – 10.08. Laura Vainikka
13.08. – 31.08. Magdalena Åberg: Maalauksia
03.09. – 21.09. Ulla Pohjola: Perhoskokoelma
24.09. – 12.10. Jyrki Markkanen: B-kuvat
15.10. – 02.11. Hanna Varis: Per Aspera ad Astra
05.11. – 23.11. Outi Markkanen
26.11. – 14.12. Päivi Hintsanen: Kuvituksia olemattomiin kertomuksiin
17.12.2011 – 11.1.2012 Väinö Rusanen

2010

09.01. – 27.01. Laura Pohjonen: ”Pienenä”, grafiikkaa ja tilateos
30.01. – 17.02. Tiina Lamminen: Maalauksia ja käsitöitä
20.02. – 10.03. Teija Immonen: Grafiikkaa
13.03. – 07.04. Kirsi Tapper: Kuvia
10.04. – 28.04. Olli Marttila: Maalauksia ja piirustuksia
01.05. – 19.05. Eila Kinnunen: Tutkielmia lähimaastossa
22.05. – 09.06. Raija Heikkilä: Olin jo pitkään toivonut korkokenkiä
12.06. – 30.06. Anni Henriksson: Olen tässä
03.07. – 21.07. Johanna Pihlajamaa: Vähitellen
24.07. – 11.08. Elisa Lientola: Lume-elämä
14.08. – 01.09. Maisa Kivi: Tuokioita
04.09. – 22.09. Aino Kajaniemi: Puutarha
25.09. – 13.10. Heli Kurunsaari: Kotopaikan tuntu
16.10. – 03.11. Heidi Vasara: Maisemia kaukaa ja läheltä
06.11. – 24.11. Tuomas Hallivuo: Metalligrafiikka, olkaa hyvä!
27.11. – 15.12. Kimmo Ylönen: Veistoksia

2009

09.01. – 28.01. Sampsa Sarparanta: There´s a pale horse coming
31.01. – 18.02. Noora Schroderus: Veistoksia
21.02. – 11.03. Esko Railo
14.03. – 01.04. Eija Isojärvi
04.04. – 22.04. Kaisa Soini | 25.04. – 13.05. Virpi Lehto: Patagonia
16.05. – 03.06. Jaakko Valo: MARS MARS!
06.06. – 24.06. Kirsi Neuvonen: Maaginen mittauspiste 2
27.06. – 15.07. Maria Mughal ja Sari Tenni: Grafiikkaa ja maalauksia
18.07. – 05.08. Antti Ylönen: Henkilökohtaista
08.08. – 26.08. Kari Södö: Veistoksia
29.08. – 16.09. Kutsunäyttely: Pirkko Nukari sekä Tom Björklund, Dick Forsman, Jari Kostet, Kenneth Rosenlund ja Pekka Saikko – Näin lintuja / Saw Some Birds
19.09. – 07.10. Marja Kolu: Hyvä esine – paha esine – Kaikki katoaa valkoiseen
10.10. – 28.10. Anne Tamminen: Epätodellisia luontokokemuksia
31.10. – 18.11. Tonja Goldblatt ja Markku Haanpää: Juuret
21.11. – 09.12. Ulla Virta: Elämänsä eläjä
12.12.2009 – 06.01.2010 Anna Ruth: Pyörre

2008

05.01. – 23.01. Tiina Kivinen
26.01. – 13.02. Carita Savolainen: Maalauksia sarjasta : Vedenkuvia (ilma)
16.02. – 05.03. Oona Tikkaoja
08.03. – 26.03. Petr Rehor: Kuvan kasvatus
29.03. – 16.04.Minna Soraluoma
19.04. – 07.05. Antti Rönkä
10.05. – 28.05. Päivi Reiman: Maisema sisällä – Landscape Inside
31.05. – 25.06. Kaisa Lipponen: Näkymätön ihminen näkyvässä ruumiissa
28.06. – 16.07. Maija Ojanen: Muistikuvia
19.07. – 06.08. GREY CITY COLORS – Lahden Taiteilijaseuran kiertue
09.08. – 27.08. Maija Kumpulainen-Sokka: Kukkavuosi
30.08. – 17.09. Sami Lukkarinen: Maalauksia
20.09. – 08.10. Pertti Karjalainen: ”MUUTOS”
11.10. – 29.10. Jussi Heikkilä
01.11. – 19.11. Jouni Airaksinen: veistoksia ja rautaisia piirustuksia
22.11. – 10.12. Synnöve Dickhoff: kaksi huonetta
13.12. 2008 – 07.01.2009 Jari Arffman: Bart

2007

13.01. – 31.01. Tuomo Rosenlund, Jumprahuiti! -ja muita maalauksia
03.02. – 21.02. Matti Happonen, maalauksia ja veistoksia
24.02. – 14.03. Pekka Suomäki, Sietämisen olematon keveys
17.03. – 11.04. Inkeri Makkonen, Surun lumien sulavedet
14.04. – 02.05. Kaisu Lundelin, maalauksia
05.05. – 23.05. Kaija Kiuru, veistoksia
26.05. – 13.06. Antti Holma, puupiirroksia
16.06. – 04.07. Riikka Viinikanoja, Aallonpituudelta – maalauksia
07.07. – 25.07. Judith Clute ja Timo Sälekivi – maalauksia
28.07. – 15.08. Anita ja Timo Hannunen
18.08. – 05.09. Timea MucsiMaalauksia ja serigrafioita
08.09. – 26.09. Anssi Jääskeläinen Piirroksia
29.09. – 17.10. Nora TapperVeistoksia
20.10. – 07.11. Juha Okko Maalauksia
10.11. – 28.11. Sirpa Hynninen ja Vesa-Ville Saarinen
01.12. – 02.12. Saskioiden myyjäiset
04.12.2007- 2.1.2008 Saskoiden stipendinäyttely: Tiina Osara: Olen läsnä

2006

07.01. – 25.01. Juhani Petäjäniemi, maalauksia
28.01. – 15.02. Marja Kolu, Kuninkaan sininen, mosaiikkiteoksia
18.02. – 08.03. Anu Torikka, Polut, grafiikkaa
11.03. – 29.03. Jaakko Rönkkö, reliefejä, piirustuksia
30.03. – 19.04. Eila Minkkinen Raaka käpy ja muita kupariveistoksia
22.04. – 10.05. Kirsi Autio Rakkauden tekoja
13.05. – 31.05. Antti Immonen, veistoksia
03.06. – 28.06.Mikkelin taiteilijaseura, vaihtonäyttely
01.07. – 19.07. Timo Sälekivi, maalauksia
22.07. – 09.08. Elli Manninen, grafiikkaa
12.08. – 30.08. Teija Lehto Puupiirroksia
02.09. – 20.09. Talvikki LehtinenVeistoksia
23.09. – 11.10. Janne Laine Grafiikkaa
14.10. – 01.11. Tarja Teräsvuori Näkymättömän näkyjä
04.11. – 22.11. Kirsi Tapper
28.11. – 13.12. Saskioiden stipendinäyttely: Tiitus Petäjäniemi
16.12.2006 – 10.01.2007 Päivi Meriläinen ja Tuula Ollikainen, Kesä Talvi Paratiisi

2005

15.01. – 02.02. Mika Heinonen: X
05.02. – 23.02. Jaana Paulus
26.02. – 16.03. Joakim Sederholm
19.03. – 06.04. Kirsi Neuvonen: Sanataidetta ja aikakäsityksiä
09.04. – 27.04. Heli Sammalisto: Meren aika
30.04. – 18.05. Krister Gråhn: Sali 25 kg
21.05. – 08.06. Stefan Nyström
11.06. – 29.06. Piia Majaneva: Mon cheri
02.07. – 20.07. Laura Pohjonen ja Juha Menna: Samassa veneessä
23.07. – 10.08. Jan Ijäs & Rune Snellman: Video- ja filmiteoksia
13.08. – 31.08. Aino Kajaniemi: Tuuletus
03.09. – 21.09. Riitta Uusitalo ja Eeri Mäki- Tähkänen (tanssi): Cattleya
24.09. – 12.10. Anna-Leena Vilhunen
15.10. – 02.11. Anna Alapuro
05.11. – 23.11. Eeva-Liisa Mölsä: Virtahepo galleriassa
30.11. – 28.12. Hanna Holma: Olemme elossa nyt eli Riemullinen ametisti

2004

10.01 – 28.01. Klara Kirstalova ja Peter Ern
31.01. – 18.02. Pertti Karjalainen: Puutarha
21.02. – 10.03. Piia Myllyselkä: Päivällä
13.03. – 31.03. Silja Puranen: Salonkikelpoinen
03.04. – 21.04. Virpi Lehto: Intohimo
24.04. – 12.05. Marjo Lahtinen
15.05. – 02.06 Juha Tammenpää
05.06. – 30.06. Kutsunäyttely: Anneli Sipiläinen
03.07. – 21.07. Marjatta Holma: MAALATTU!
23.07. – 11.08. Petri Rummukainen
14.08. – 01.09. Eero Mikkonen
04.09. – 22.09. Maija Kumpulainen-Sokka: Havaintoja
25.09. – 13.10. Tapio Haapala: Maalauksia maaseudulta
16.10. – 03.11. Petri Ala-Maunus: Yhteyksiä
06.11. – 24.11. Eila Kinnunen: Maalauksia
30.11. – 15.12. Saskioiden stipendinäyttely: Matti Reivi
18.12. 2004 – 12.01. 2005 Timo Partanen

2003

11.01. – 29.01. Arto Väisänen
01.02. – 19.02. Anna-Reetta Pehkonen
22.02. – 12.03. Anna Mäkelä
15.03. – 02.04. Kaisa Törmänen: Naistenhuone
05.04. – 23.04. Ulla Virta: Kesämökki
26.04. – 14.05.Anna Seppälä, Hanni Bjartalid
17.05. – 04.06. Harald Karsten: Wall Street Wheel And Bubble Gum Machine
07.06. – 25.06. Kutsunäyttely: ”Seniorit”
28.06. – 16.07. Sami Lukkarinen
19.07. – 06.08. Kari Södö
09.08. – 27.08. Aino-Kaarina Pajari: Polkuja / Paths
30.08. – 17.09. Kutsunäyttely: Kristian Simolin: Benchwarmers United
20.09. – 08.10. Päivi Reiman
11.10. – 29.10. Tuula Ollikainen ja Tiitus Petäjäniemi
01.11. – 19.11. Anneli Klemola
22.11. – 23.11. Saskioiden myyjäiset
25.11. – 10.12. Saskioiden stipendinäyttely: Kapa – Jyväskylä kokoelma / Corneville Collection
13.12. 2003 – 07.01. 2004 Marra Lampi ja Paula Salmela: Transparent Things

2002

05.01.-23.01. Lea Turto
26.01. – 13.02. Olli Kokkonen
16.02. – 06.03. Anja Santala
09.03. – 03.04. Kirsi Tapper
06.03. – 24.04. Päivi Meriläinen: Naiset makaa
27.04. – 15.05. Anne Alho
18.05. – 05.06. Hannele Ollakka: Katoava kuva
08.06. – 26.06. Rüri: Passage of Time – II
29.06. – 17.07. Auli Halttunen
20.07. – 07.08. Joakim Sederholm
10.08. – 28.08. Timo Sälekivi: Siivet
31.08. – 18.09. Markku Laamanen
21.09. – 09.10. Helena Junttila: Maalauksia ja piirroksia
12.10. – 30.10. Saara Forsell
02.11. – 20.11. Tiina Lamminen
26.11. – 11.12. Saskioiden stipendinäyttely: Reijo Veijalainen
14.12.2002 – 08.01.2003 Kutsunäyttely: Heimo Suntio

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close